Ürün sepete eklendi
Naturel Sızma Zeytinyagı ve Zeytinyagı Ürünleri / Olive & Ekstra Virgin Olive Oil Products

E-bülten kayıt

Sosyal Ağlar

Adatepe Zeytinyağı

Zeytinin Yolculuğu – “Ağaçtan Taşa”

 

“Doğal, geleneksel ve çok güzel...”

 

Tevrat der ki, büyük tufan yeryüzünün tamamını sular altında bıraktığında geride yalnızca her varlıktan bir çifti taşıyan gemisiyle Nuh Peygamber kalır. Nuh'un gemisi, aylarca sular üzerinde sürüklendikten sonra yüksek bir dağın tepesinde karaya oturur. Tufan biraz durulur gibi olunca Nuh gemisinin güvertesinden beyaz bir güvercin uçurur. Güvercin, ağzında bir zeytin dalı ile geldiğinde Nuh Peygamber tufanın bittiğini ve suların çekil­diğini anlar. O günden beri zeytin dalı hayata dönüşün, umudun, iyiliğin ve barışın sembolü olmuştur, zeytin ağacı da ölümsüzlüğün...

Geçmişi günümüzden yedi bin yıl öncesine dayanan zeytin ağacı, bu ağacın meyvesi olan zeytin ve zeytinin özü sayılan zeytinyağı tarihin  her döneminde kutsal sayılmış ve birçok efsanenin de kaynağı olmuştur.

Ve rivayet odur ki, en nefis zeytinyağı binlerce yıldır Kazdağından gelen binbir baharatın kokusunun Ege’nin meltemiyle karıştığı bu eşsiz coğrafyada üretilir.

İyi bir zeytinyağı için zeytinler henüz bütünüyle olgunlaşmadan toplanıp, meyvemsi tadını yitirmemesi için bekletilmeden fabrikaya ulaştırılır. Eskiler bu konunun önemini “ağaçtan taşa" diye ifade etmişlerdir.

 

Taş, eski zamanlardan beri zeytinlerin hamur haline getirildiği değirmenlerdir ve tesisimizde bu  taşlar üretimin ilk aşamasında hala dönmektedir. Adatepe zeytinyağı gelenkesel yöntemlerle modern teknolojinin uyum içinde harmanlandığı bir sistemle üretilir. Taş değirmenlerde ezilen zeytinler günümüz hijyen standartları çerçevesinde soğuk sistemle işlenerek eşsiz nefasetteki Adatepe zeytinyağı üretilir.

 

Zeytinlerin toplanmasından şişelenmesine kadar Adatepe zeytinyağı üretiminin her aşamasında büyük bir özen yatıyor. Bu özeni yaptığımız işe saygının gereği olarak gördüğümüz için yıllardır ürünlerimizi kulananlarla aramızda oluşturduğumuz güven ilişkisini çok önemsiyoruz.

 

Sanıldığının aksine zeytinyağının asidinin düşük olması tek başına iyi bir yağ olmasını sağlamaz. Zeytinyağında aslolan nefasettir. Zeytinin niteliği ve zeytinyağının zeytinin karakterine uygun bir şekilde çıkarılması ve uygun koşullarda saklanması kaliteyi belirler.

İyi bir zeytinyağı kendini kokusu ve tadıyla ele verir. Bir parça taze köy ekmeğini iyi bir zeytinyağına bandığınızda genzinizde hafif bir meyve tadı bütün duygularınızı uyarır. Yaşam sevincinizi kutsamak için bu mucizevî sıvıdan daha doğal ve sağlıklı ne olabilir ki! ADATEPE'DE ZEYTİNİN 5 AŞAMADA SIZMA YAĞA DÖNÜŞÜMÜ

1.ZEYTİN TOPLAMA 2. YIKAMA 3.TAŞTA EZME VE 4.MALAKSÖRDE KARIŞTIRMA 5.DEKANTÖRDEN ÇIKAN YAĞ