Ürün sepete eklendi
Naturel Sızma Zeytinyagı ve Zeytinyagı Ürünleri / Olive & Ekstra Virgin Olive Oil Products

E-bülten kayıt

Sosyal Ağlar

Adatepe Zeytinyağı

Zeytinin Yolculuğu – “Ağaçtan Taşa”

 

“Doğal, geleneksel ve çok güzel...”

 

Tevrat der ki, büyük tufan yeryüzünün tamamını sular altında bıraktığında geride yalnızca her varlıktan bir çifti taşıyan gemisiyle Nuh Peygamber kalır. Nuh'un gemisi, aylarca sular üzerinde sürüklendikten sonra yüksek bir dağın tepesinde karaya oturur. Tufan biraz durulur gibi olunca Nuh gemisinin güvertesinden beyaz bir güvercin uçurur. Güvercin, ağzında bir zeytin dalı ile geldiğinde Nuh Peygamber tufanın bittiğini ve suların çekil­diğini anlar. O günden beri zeytin dalı hayata dönüşün, umudun, iyiliğin ve barışın sembolü olmuştur, zeytin ağacı da ölümsüzlüğün...

Geçmişi günümüzden yedi bin yıl öncesine dayanan zeytin ağacı, bu ağacın meyvesi olan zeytin ve zeytinin özü sayılan zeytinyağı tarihin  her döneminde kutsal sayılmış ve birçok efsanenin de kaynağı olmuştur.

Ve rivayet odur ki, en nefis zeytinyağı binlerce yıldır Kazdağından gelen binbir baharatın kokusunun Ege’nin meltemiyle karıştığı bu eşsiz coğrafyada üretilir.

İyi bir zeytinyağı için zeytinler henüz bütünüyle olgunlaşmadan toplanıp, meyvemsi tadını yitirmemesi için bekletilmeden fabrikaya ulaştırılır. Eskiler bu konunun önemini “ağaçtan taşa" diye ifade etmişlerdir.

 

Taş, eski zamanlardan beri zeytinlerin hamur haline getirildiği değirmenlerdir ve Müzemizde  bu  taşlar üretimin çağlar boyunca nasıl yapıldığına dair bir fikir versin diye halen çalışır vaziyette korunmaktadır. Ancak, her ne kadar taşın büyüsü bizi halen cezbetse de modern çağın verim-hijyen gereklerine göre üretimimizi modern tazda soğuk sıkım olarak güncellemiş bulunuyoruz.

 

Zeytinlerin toplanmasından şişelenmesine kadar Adatepe zeytinyağı üretiminin her aşamasında büyük bir özen yatıyor. Bu özeni yaptığımız işe saygının gereği olarak yıllardır ürünlerimizi kulananlarla aramızda oluşturduğumuz güven ilişkisini çok önemsiyoruz.