Ürün sepete eklendi
Naturel Sızma Zeytinyagı ve Zeytinyagı Ürünleri / Olive & Ekstra Virgin Olive Oil Products

E-bülten kayıt

Sosyal Ağlar

Adatepe Sabunları

Adatepe sabunları tümüyle doğal malzemelerle ve geleneksel yöntemle üretilmektedir. Modern teknolojinin ve alternatif kimyasal malzemelerin yaygınlaşmasıyla unutulmaya başlanan geleneksel sabunculuk böylece yeniden yaşatılmaya çalışılıyor.

Esas olarak yoğun bir el emeğine ve ustalığa dayanan geleneksel yöntemle sabun üretimi zor ve zahmetli bir iş. Modern makinelerin ve karmaşık kimyasal maddelerin kısa bir zamanda gerçekleştirdiği üretim geleneksel yöntemle hava ve iklim koşullarına da bağlı olarak günler ve bazen geceler süren yoğun bir uğraş gerektiriyor.

Adatepe SabunuNiçin Zeytinyağı Sabunu?

Adatepe sabunlarının esas üstünlüğü kullanılan malzemede. Eski çağlarda vücuda canlılık ve parlaklık vermek için zeytinyağı kullanıldığı biliniyor. Kralların, rahiplerin, asillerin vücutları zeytinyağı ile ovulurmuş. Bir çok yunan vazosunda ve duvar resminde bu tür zeytinyağı ile meshetme sahneleri resmedilmiş. Antik olimpiyatlarda zafer kazanan atletlere içi vücuda sürülen zeytinyağı dolu seramik kaplar hediye edilirmiş.

Zeytinyağının yaraları iyileştirici özelliği binlerce yıldır bilinmekte. Zeytinyağı tende nefes alan bir tabaka oluşturarak cildin doğal etkinliklerini sürdürmesini sağlar. Böylece bir yandan ölü derilerin dökülmesine, terlemeye imkan verirken nem kaybını engeller, sürekli olarak nem dengesini korur. Bakterilere karşı doğal bir koruma sağlayan zeytinyağı özellikle içerdiği E vitaminiyle hücre yenilenmesini hızlandırarak cildin genç kalmasını sağlar.


Adatepe sabunları yüzde yüz zeytinyağı ile üretilmektedir. Piyasada bulunan diğer zeytinyağı sabunlarının aksine Adatepe sabunlarında kullanılan zeytinyağı, düşük vasıflı posa zeytinyağı veya prina yağı değildir. Adatepe sabunları " soğuk baskı " usulü ile imal edilmiş, yemeklik nitelikte halis zeytinyağı ile üretilir.

Geleneksel Sabun Üretimi

Zeytinyağı sabun kazanlarında odun ateşinde kaynatılır. Yüzlerce yıllık geleneğin bilgisiyle sabuncu ustaları kaynayan zeytinyağı kazanlarına sulandırılmış sabuncu sodası ( NaOH ) ilave ederek kaynatmayı sürdürürler. Sonunda zeytinyağı sabuncu sodasının etkisiyle sabunlaşmaya başlar . Sabunlaşmış zeytinyağı en az bir gece dinlendirilerek reaksiyonun yavaşça sürmesi sağlanır. Ertesi gün kazanlar tekrar odun ateşiyle kaynatılırken gerekli miktarda doğal kaya tuzu ilave edilir. Sabunlar soğumaya bırakılır.

Sabunlar henüz sıvı halde iken kovalarla tavlalara dökülür ve bir gece kurumaya bırakılır. Sabah erkenden sabuncu ustaları en hummalı faaliyetlerine başlarlar. Sabun dolu tavlalar iyice sertleşmeden yüzeyleri raspa ile düzlenir. Boyalı iplerle kesilecek yerler işaretlenir. Özel bıçaklarla işaretli yerlerden yatay ve dikey sıralar halinde kesilir. Ardından şimşir ağacından elle oyulmuş mühürlerle tek tek damgalanır. Bütün bu işlemlerin sabunlar tavlalarda iyice sertleşmeden bitirilmesi gerekmektedir.

Sabunlar artık hazırdır. Ancak iyi bir sabunun tüketiciye sunulmadan önce sabunların kurutulup içindeki nemin azalması gerekir. Bu nedenle kesilip damgalanmış sabunlar özel raflara serilip hava durumuna bağlı olarak iki üç hafta kurumaya bırakılır.
Adatepe, saf zeytinyağı sabunlarının yanı sıra lavanta, biberiye, portakal, defne yaprağı uçucu yağları ile de zenginleştirilerek piyasaya sunulmaktadır. Kokulu sabunlarda kullanılan uçucu yağlar doğal yöntemlerle bitki özlerinin imbikten geçirilmesiyle elde edilir. Lavanta ve biberiye özlü sabunlara ayrıca öğütülmüş lavanta ve biberiye taneleri de ilave edilmektedir. Sabunlara katılan uçucu yağlar verdikleri hoş kokunun yanı sıra aromaterapik özelliklere de sahiptir.

Lavanta Sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve antiseptik özellikler içerir. Cilde ve saçlara canlandırıcı etki yapar.
Biberiye Kan dolaşımını hızlandırır. Uyarıcı ve zindelik vericidir. Saçların dökülmesini engelleyici özelliği bilinmektedir.
Portakal Ruhu canlandırıcı , sinirleri yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Cilde canlılık verir.
Defne yaprağı Cildi ve saçları besleyip canlandırır. Uyarıcı ve dengeleyici özelliğe sahiptir.

Adatepe zeytinyağı sabunları geleneksel ve tümüyle doğaldır. Hiç bir şekilde hayvani yağlar içermez. Adatepe sabunlarında yapay sertleştiriciler, köpük vericiler, koruyucular ve kimyasal koku verici maddeler kullanılmamaktadır.